План- конспекту уроку
Тема: “ The
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland ”
Мета:
Практична : введення нових лексичних одиниць, розвиток навичок
читання/ аудіювання (сприйняття на слух
інформації з метою повного її розуміння
та використання практиці) .
Розвиток навичок усного мовлення . Повторення граматичного матеріалу : дієслово to be в теперішньому
неозначеному часі .
Розвиваюча:розвивати довготривалу пам’ять, увагу, уяву, уміння
самостійно планувати мовний вчинок, вміння навчальної співпраці при виконанні
колективних завдань .
Виховна: виховувати культуру спілкування, повагу до традицій
іншого народу.
Освітня: розширювати знання учнів про країну, мова якої
вивчається.
Соціокультурний
аспект :знайомство з поняттями та реаліями ( the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Great Britain, Britain, the British Isles , England, Scotland, Northern Ireland, Wales), з
населенням Британії ( по етнічним групам ), з мовами , які розмовляють в
Британії .
Обладнання: карта Великобританії, прапори та символи частин Великобританії, портрет Р.
Бернса, аудіозапис вірша Р. Бернса “My Heart’s in the Highlands”,
роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, проектор , зошити та навчальні
посібники .
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент.
1.
Who is on duty today?
2.Who is absent today?
3.What is the date today?
4.
What is the weather like
today ?
1) Оголошення
теми та мети уроку
Звучить аудіозапис вірша Robert Burns “My Heart’s in the Highlands”.
My
heart’s in the Highlands , my heart is not
here,
My
heart’s in the Highlands a-chasing the deer,
A-chasing
the wild deer and following the roe -
My heart’s in the Highlands, wherever
I go!
Роберт Бернс (1759–1796)
МОЄ СЕРЦЕ В ГОРАХ
МОЄ СЕРЦЕ В ГОРАХ
Моє серце в горах, воно там навіки,
Моє серце в горах, де олені дикі,
Де оленів гнав я й косулю шукав,
Моє серце в горах, де б я не блукав.
Моє серце в горах, де олені дикі,
Де оленів гнав я й косулю шукав,
Моє серце в горах, де б я не блукав.
Teacher: You’ve
just heard some lines from the poem, written by R. Burns. This famous poet
loved his Motherland and admired its beauty. Do you know where he was born? (Expected answer: In Scotland).Yes, he was the Scottish and wrote about Scotland.
This is a part of the country we are going to speak about. Can you guess the
topic of our lesson? (Expected answer: Great Britain). Look at the screen, here
we have our topic. Today we are going to speak about Great Britain, about the
population of this country, the languages and the national emblems of England,
Wales, Scotland and Northern Ireland.
Мовленнєва зарядка. Brainstorm.What
do you imagine or picture in your mind when you think of Britain?
The best way to get to know other country is to visit
it. So I propose you to make an imaginary tour to Great Britain.
2) Уведення в
іншомовну атмосферу.
Teacher: Do
you know why people travel? Let’s look at the screen .
People travel to…
see new places
|
develop outlook
|
learn more about other countries
|
study foreign languages
|
meet new people
|
Teacher: So,
during our tour we’ll see new places, learn more about Great Britain , improve our English,
develop outlook.
Unfortunately we have only 2 days for visiting the UK . What means
of transport should we choose? Why? (Expected
answer: We should choose a plane, because it is the fastest means of
transport).
ІI. Основна частина уроку.
1.
Уведення
нової лексики.
Teacher: . But before we start our traveling let's pronounce
proper names which will be necessary for us. Let’s look at the screen and repeat after me : The United Kingdom of
Great Britain and Northern Ireland , England \London , Wales \Cardiff, Scotland \ Edinburgh, Northern Ireland
\Belfast, York, Stratford-upon-Avon,
Liverpool, Cambrige, Oxford.
2.
Читання ( учні знайомляться з інформацією : мультимедійна
презентація, зачитують інформацію та виконують завдання )
Teacher: It’s
useful to know some facts about the country you are going to visit. On the
screen you can see 4 parts of Great
Britain, their flags and emblems. Let’s read. Now
let’s check , what do you remember. I’ll show you the slide, you should name
the country .
Учні виконують з підручника Вправу 2 ст ,123 у зошитах , подивись на малюнки і утвори речення за
зразком ( Look at the pictures and say as in the example).
3. Фізкульхвилинка
Teacher:Your are
tired. Let’s do our physical exercices:
Up’n
down, up’n down.
Which
is the way to London town?
Where?
Where?
Up in the air.
Close
your eyes-
And
you are there!
4. Перегляд
фільму , робота в групах .
Teacher: Let’s start
our trip on a jet airplane. Fasten your seatbelts.
You will watch a film “Window on Britain” . You’ll be organized in groups of 4. Each group
will get some questions . You should listen very attentively and answer
these questions . Then one of your group will present information about
Great Britain. But before
we start our traveling let's pronounce the words which will be necessary for
us:
to
consist of
capital
population
The Head of State
countryside
fountain
language
island
Questions:
1.
What is the official name of the country ?
2.
How many parts does Great Britain consist of ?What are they ?
3.
What are their capitals ?
4.
How many people live in the UK?
5.
Who is the Head of State ?
6.
What are the names of other famous cities ?
7.
What is the official language of the country?
8.
Are there any national parks ?
9.
How many tourists visit the UK ?
10.
Is
it an island country ?
Teacher: Ok, now let’s do Ex.5, p124 ( read and complete the
sentences )
Учні читають по
черзі речення та доповнюють їх інформацією про Британію .
5.
Усне мовлення.
Teacher: It’s time to
return home. What are your impressions of our journey? Did you like it?
Imagine that you have just returned from Great Britain
full of impressions. You meet your classmate who hasn’t been to this country
yet. Tell him or her what you have found out , what places
of interest you have visited, express your feelings.
ІІІ. Заключна
частина уроку.
1. Підведення
підсумків. Рефлексія .
Teacher: What have we
done at the lesson? (Expected answers:
- We have seen
new places.
- We have
learnt more about Great
Britain .
- We have
practiced our language.
- We have
developed outlook….
What can you do now? (Expected answers:
- We can speak
about different parts of Great
Britain .
- We can work as guides in a travel agency….
2. Домашнє
завдання.
Teacher : Look at the
blackboard and write down your home task for the next lesson: exercise
3 page 123 Activity Book (read and translate) . Learn the countries
and their capitals.
Today we have done a lot of work .
Your marks are …
Our lesson is over. Good-bye, my friends.
Презентація : The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
На уроці англійської мови
Немає коментарів:
Дописати коментар